imresandor_logo_szines

Imre Sándor - Színházunk névadója

Imre Sándor - Színházunk névadója

Imre Sándor névadónk 1959-ben született Budapesten, egy hónap híján 19 évig volt Pesten utcaseprő és másodállásban egyik fővárosi kórház udvarseprője. Elmondása szerint itt indult a színházi karrierje.  Egy szép napon sepergetett a kórház udvarán, mikor is oda lépett hozzá Törőcsik Mari színművésznő, aki útbaigazítást kért tőle. Sándor ekkor hátrahőkölt és érezte, hogy belészáll a tehetség.
     A budapesti utcaseprői lét után a kéthelyi szociális intézetbe került, ahol színházunkkal 2004-ben találkozott (akkor még Komédiás Integrált Színház voltunk). Első szerepe a Légy jó mindhalálig című musicalben volt, egy általunk hozzáírt némaszerepet játszott a lámpagyújtogatót. Az első próbán mindenki ámulattal nézte az átélését, ahogy kezét kinyújtva úgy tűnt, mintha tényleg csak az akaratával villanna fel a lámpa.
     Ezt követő számos nagy alakítása mellett igazi közösségi emberré vált, akire oda figyelt mindenki, és ezt tette úgy, hogy közben kicsit magának való is volt. Autisztikus tünetei arra sarkalták, hogy mindig tudta, hogy hány mondattal, hány bekezdéssel és írásjellel kell megküzdenie, és azt hány nap alatt teszi meg. Az egyik Valahol Európában beugrásánál közölte is velünk, hogy mivel csak ennyi nap

áll rendelkezésére, az utolsó három mondatot nem fogja tudni, de ne aggódjunk, majd improvizál. Amihez viszont mindig ragaszkodott, az a fránya végszó. Egyszer egy nyári táborban az Óz, a nagy varázsló című darabot próbáltuk a fertőrákosi Püspöki Palota udvarán, ő a kápolnában várakozott mint Óz. Rendezőnk, Bartokos Tamás, kiáltott neki, hogy ő következik, mire ő kirohanva csak annyit mondott: „Majd ha a Madárijesztő rendes végszót ad, na majd akkor jövök én!”. Ezt a végszóhoz való ragaszkodását nehezen, de egy embernek engedte meg, hogy kicsit eltérjen, az Tamás volt.
     2009. március 8-án Fekete Pétert játszottunk. Sándor – Károly bácsiként nem csak a közönséget varázsolta el, de minket is. Senki nem vette észre rajta, hogy beteg… Ahogy ő mondta már előtte is többször: „Nem adunk lehetőséget az ördögnek, hogy megrontsa a szép életünket”. Amikor hazaért az intézetbe, már mentőt kellett hozzá hívni. Sándor akkor is azt mondta, hogy őt csak akkor vihetik be, ha a színház elengedi, mert neki játszani kell. 2009. március 10-én az égi társulathoz szerződött azzal a feltétellel, hogy fentről figyelhet ránk.

Szerepei

  • Móricz Zsigmond – Kocsák Tibor – Miklós Tibor: Légy jó mindhalálig (musical) – Lámpagyújtogató
  • Alain Boublil és Claude- Michel Schönberg: Nyomorultak (musical) – Thénardier
  • Eisemann- Somogyi- Zágon: Fekete Péter (zenés játék) – Ebes Károly
  • Presser Gábor-Sztevanovity Dusan- Horváth Péter: A padlás (félig mese, félig musical) – Tmüller
  • Dés- Böhm- Horváth- Korcsmáros- Nemes: Valahol Európában (musical) – Egyenruhás
  • Frank L. Baum – Bor Viktor – Csík Csaba: Óz, a nagy varázsló (zenés mesejáték) – Óz

Azt mondják, az emlékezet életet ad a halál után. Régi álmom, hogy létrehozzak egy olyan otthont, ahol a színházunk művészei együtt élnek (sajnos ez még várat magára). Mikor Sándor megtudta, hogy szeretnék egy közös otthont, de ez még titok, megkeresett és arra kért, hogy csak édesapjának hadd árulja el. „-Tudod Tamás, én 20 évig voltam utcaseprő, de te színésszé tettél, ami nekem az életet jelenti, és szeretném, hogy büszke legyen rám apa!” Sajnos ezt már nem érhetted meg, de édesapád és mi is büszkék voltunk és vagyunk Rád! Rengeteg emlék köt minket össze… a takarásokban való könyörgés, hogy ott nem kell játszani, meg mert azt nem látják a nézők és időben be kell érni a jelenetre.

A közös buszozások… játszhattunk bárhol, mert te szeretted a buszokat, és hát néha, amikor egy szép, hosszú combú hölgy volt a buszon, akkor persze mi is ott szálltunk le, ahol ő, még ha az nekünk nem is volt jó. Minden próbáról késtél pontosan 10 percet, mert meg voltak a titkos rituálék, ami nélkül nem indulhatott el neked egy próba. Ezt tudtam, és nem volt furcsa, hogy 10 perccel később kezdtünk… néztem az ajtót, és amikor beléptél, elkiáltottam magam: „Most már kezdhetünk!” Én azóta is várok 10 percet és bámulom az ajtót, de már csak halkan mondom: Kezdhetünk! Nélküled, de a Te neveddel:
IMRE SÁNDOR SZERETETSZÍNHÁZ.
      

Bartokos Tamás

Elérhetőség

Email: muveszet@szeretetszinhaz.hu

Hivatalos Facebook-oldal: facebook.com/szeretetszinhaz

Impresszum

Imre Sándor Szeretetszínházért Egyesület
9400. Sopron, Jegenye sor 5.

Képviselő:
Bartokos Tamás

A honlapon található fotók jogvédettek.
Kérés vagy kérdés esetén szíveskedjen kapcsolatba lépni színházunk titkárságával a szervezes@szeretetszinhaz.hu 
címen.

Támogatók

© 2023 Imre Sándor Szeretetszínházért Egyesület | Minden jog fenntartva!